Thursday, January 31, 2019

What friend is

Many on this world who would love to confuse one on this very issue, but here is what you should know - plain facts on what friend is:

From https://www.urbandictionary.com/

A friend is someone you love and who loves you, someone you respect and who respects you, someone whom you trust and who trusts you. A friend is honest and makes you want to be honest, too. A friend is loyal.


A friend is someone who is happy to spend time with you doing absolutely nothing at all; someone who doesn't mind driving you on stupid errands, who will get up at midnight just because you want to go on an adventure, and who doesn’t have to talk to communicate with you.

A friend is someone who not only doesn't care if you're ugly or boring, but doesn't even think about it; someone who forgives you no matter what you do, and someone who tries to help you even when they don't know how. A friend is someone who tells you if you're being stupid, but who doesn't make you feel stupid.

A friend is someone who would sacrifice their life and happiness for you. A friend is someone who will come with you when you have to do boring things like watch bad recitals, go to stuffy parties, or wait in boring lobbies. You don't even think about who's talking or who's listening in a conversation with a friend.

A friend is someone for whom you're willing to change your opinions. A friend is someone you look forward to seeing and who looks forward to seeing you: someone you like so much, it doesn't matter if you share interests or traits. A friend is someone you like so much, you start to like the things they like.


In Polish:

Przyjaciel to ktoś, kogo kochasz i który cię kocha, ktoś, kogo szanujesz i kto cię szanuje, komu ufasz i któremu ufasz. Przyjaciel jest uczciwy i sprawia, że ​​chcesz być szczery. Przyjaciel jest lojalny.

Przyjaciel to ktoś, kto chętnie spędza z tobą czas, absolutnie nic nie robiąc; kogoś, kto nie przeszkadza ci w prowadzeniu cię na głupie zlecenia, kto wstanie o północy tylko dlatego, że chcesz wyruszyć w przygodę, i kto nie musi rozmawiać, aby się z tobą komunikować.

Przyjaciel to ktoś, kto nie tylko nie dba o to, czy jesteś brzydki czy nudny, ale nawet o tym nie myśli; ktoś, kto wybacza ci bez względu na to, co robisz, i ktoś, kto próbuje ci pomóc, nawet jeśli nie wie, jak to zrobić. Przyjaciel to ktoś, kto powie ci, że jesteś głupi, ale nie sprawia, że ​​czujesz się głupio.

Przyjaciel to ktoś, kto poświęci dla ciebie życie i szczęście. Przyjaciel to ktoś, kto przyjdzie z tobą, kiedy będziesz musiał robić nudne rzeczy, takie jak złe recitale, chodzić na duszne przyjęcia lub czekać w nudnych korytarzach. Nie myślisz nawet o tym, kto mówi lub kto nasłuchuje w rozmowie z przyjacielem.

Przyjaciel to ktoś, dla kogo chcesz zmienić swoje zdanie. Przyjaciel to ktoś, na kogo nie możesz się doczekać i który z niecierpliwością oczekuje na Ciebie: kogoś, kogo tak bardzo lubisz, nie ma znaczenia, czy masz wspólne zainteresowania, czy cechy. Przyjaciel to ktoś, kogo lubisz tak bardzo, zaczynasz lubić to, co lubią.

No comments:

Post a Comment